Erdoğan ILDIZ

   Aydınlık Gazetesi - Makale

İletişimİletişim

 

 

 Giriş  Yayınlar Genel Açıklama Sayfası
  Mesleki 
 
  Felsefi
  Hikaye
  Şiir

 Halıcının El Kitabı
Sayfalar
1 2 3 4 5
6

 

 

 

III. BÖLÜM

EL HALICILIĞINDA DESENLER VE DESENLERİN

ANLAMLARI

           Halıların üzerinde gördüğümüz desenler, yüzyılların kültürel birikimleri sonunda tarihin süzgecinden geçip atasözleri gibi yalın özdeyişler haline gelmiştir. Halının üstündeki her desen  ve rengin ayrı bir anlamı bulunmaktadır.  Satıcı bu desenleri ve anlamlarını bildiği zaman sattığı halıyı alıcı için daha cazip ve enteresan kılabilir. Zaten halıyı alan da, ister istemez bu desen ve renklerin anlamlarını merak  edecektir.

Halılar üzerindeki desen ve renkleri iyi kavramak için, tarihte bir yolculuk yapmak faydalı olacaktır.

Halı kültürü, göçebe Türk kavimlerinin, insanlığa bir armağanıdır. Halı,Türk kültürü ile özdeşleşmiş bir ev eşyasıdır. Yazıdan önce insanlar anlatmak istedikleri şeyleri, bir takım resimler ve  sembollerle ifade etme yoluna gitmişler, zaten bu uğraştan da yazı doğmuştur. Kişi, mağara duvarlarına işlediği bu resim ve sembolleri, günlük kullanıma giren halı ve kilimlere de işleme yoluna gitmiş, buradan da çeşitli desenler doğmuştur.

Zaman içinde, çeşitli fikir akımlarının, çeşitli kültürlerin el halısı sanatına sağladıkları desenlerde, olgu zenginleşmiş, göz kamaştırıcı bir hal almıştır.

Orta Asya’dan çeşitli yönlere doğru, çeşitli zamanlarda yayılan Türk kökenli boylar, bu sanatlarını Çin’e, Hindistan’a, Afganistan’a, İran’a, Arap alemine hatta, İspanya’da ki Endülüs’ e, Rusya üzerinden Kafkas’ lara, Avrupa ortalarına, Anadolu üzerinden Balkan’lara taşırken, bir varsayıma göre de Alaska üzerinden Orta Amerika’ ya kadar götürmüşlerdir. Bu nedenle, Orta Amerika’ nın Aztek sanatında da, Çin’ in Yeng ve Yan’ ında, Selçuklu’ nun lalesinde Türk izleri ve karıştıkları kavimlerin harmonileri gözükür.

Bu desenlerde, Şamanizmin, Budizmin, Zerduşiliğin, Hristiyanlığın, Yahudiliğin, Müslümanlığın izleri görülür; Şiiliğin, Sünniliğin ayrımı hissedilir. Çeşitli devirlerin sanat akımları fark edilir.

Desenleri meydana getiren renklerin derin anlamlarını görmemek mümkün değildir. El halısında kullanılan renklerin doğayla da bağlantısını vurgulamak gerekir. Bu boyalar, otlardan, köklerden, böceklerden elde edildiğinden o yörenin halısı, dokunan yörenin bitki örtüsü hakkında da fikir verir. Dokuyan, hislerini bazı renklerde ifade eder. Örneğin; kırmızı aşkı, sevgiyi; yeşil Muradı; mavi asaleti; kara yası; sarı toprağı, bereketi simgeler. Tüm dünyada bazı desenlerin simgeledikleri anlamlar üç aşağı beş yukarı aynı şeyleri ifade ederler. Bu olgu yörelere göre bazı farklar göstermekle beraber aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 

 

 

IV. BÖLÜM

BİTKİSEL BOYALAR

BİTKİLER

 BİTKİNİNKULLANILANKISMI

ELDEEDİLEN RENK  

Kök boya

Kök

Kırmızı

Kök boya  

Meyvesi

Eflatun

Şeyh otu

Yaprağı

Kırmızı  

Safran Kahverengi (nefti)  

Yaprağı

Sarı (filizi)

Sofora

Meyvesi

Sarı - Kahverengi -Limonküfü 

Asma

Yaprağı

Sarı - Yeşil

Nar

Kabuğu

Kanarya sarısı - Koyu kahve

Sütleğen

Dal-yaprak 

Çiçek-sap

Sarı - Kahverengi - Yeşil  

Zerdeçal

Kök

Sarı  

Kekik

Yaprağı

Bej - Gri - Haki

Papatya

Çiçek

Kanarya sarısı - Kahverengi  

Cehri 

Kök ve Meyvesi

Haki – Sarı – Bej - TarçınFıstık yeşili  

Çitlembik

Kök ve kabuk

Sarı  

Çeyiz

Kök, kabuk ve  yaprak

Kahverengi  

Saman

Sapı

Sarı  

Kadın tuzluğu

Kök

Sarı  

Kadın tuzluğu

Meyvesi

Eflatun  

Boyacı Katır            Tırnağı

Çiçeği 

Sarı  

Deniz   Sumağı 

Dal ve yaprak

Sarı  

Hayat

Yaprağı

Sarı  

İndigo 

Yaprağı    

Lacivert  

                      

                                                                     Sayfa 5

                                                

 

 

1 2 3 4 5 6
 


 

© Erdoğan ILDIZ, Her hakkı saklıdır, yazılı izin olmadan çoğaltılamaz ve dağıtılamaz